Kategorie

.

Gładka polska szabla husarska z paluchem bez pochwy na tablo

2661
Producent: Płatnerze
Dostępność:
dostępny dostępny
szt.
Cena netto: 341,46 zł 420,00 zł

GŁADKA POLSKA SZABLA HUSARSKA Z PALUCHEM BEZ POCHWY NA TABLO

 

Producent: PŁATNERZE
 

Prezentowany model jest wierną repliką oryginalnej szabli polskiej husarii. Szabla husarska to szabla polskiej husarii, powszechnie używana podczas bitew w XVII i XVIII wieku. Wyewoluowała z XVI – wiecznej szabli węgiersko – polskiej, pod wpływem szabli zachodnioeuropejskich i tureckich.

Dane techniczne:

Długość: 91 cm
Waga: 1,2 kg

Szabla ta posiada kołowo zakrzywioną głownię z obustronnie zaostrzonym czubkiem ostrza - piórem. Mosiężny jelec posiada prawie całkowicie zamknięty kabłąk.
Głowica rękojeści lekko wysunięta ku przodowi. Posiada także paluch – pierścień dostosowany do oparcia kciuka, wzmacniający uchwyt i pozwalający na szybsze cięcia. Zastawa zatępiona, służyła do blokowania ciosów przeciwnika. Obie strony ostrza są gładkie ale dostosowane do grawerunku.

W opinii specjalistów została uznana za najlepszą kawaleryjską szablę świata.

Zestaw zawiera również drewniane tablo.

Długość tabla: 110 cm
Wysokość tabla: 20 cm
Waga tabla: 2 kg

Rys historyczny:

Historia szabli w wojsku polskim sięga drugiej połowy XV wieku. Trafiła ona do Polski za pośrednictwem Węgier, utrzymujących kontakty z Turkami.
Początkowo była wyłącznie bronią lekkozbrojnej jazdy i piechoty, lecz nawet rycerstwo, posługujące się podczas bitew mieczem, chętnie korzystało z szabli w czasie podróży, polowań i rozmaitych świąt. Służyła im przede wszystkim tam, gdzie występowali bez zbroi, a chcieli mieć przy boku skuteczną broń.
Do początku XVI wieku szabla zyskała w Polsce olbrzymią popularność. Już w 1503 roku na ulicach Krakowa mawiano, że nikt nie chciał kupować mieczy, wszyscy woleli szablę.


Tak szybka kariera szabli związana była z najazdami rabunkowymi Tatarów Krymskich na ziemie Rzeczypospolitej. Kawaleria tatarska, uzbrojona w łuki i niekiedy również szable była przede wszystkim bardzo mobilna i nieuchwytna. Atakowali w niewielkich grupach nazywanych besz-basz (pięć głów). Adoptowanie szabli do uzbrojenia polskiej jazdy było militarną koniecznością tamtych niespokojnych czasów. Najazdy Chanatu Krymskiego na Rzeczpospolitą były szczególnie częste w latach 1474-1534 oraz w latach 1605-1633. Najazdy te, liczne wojny z Rosją, a także przymierze wojskowe Tatarów z Kozakami (1648-1654) wymusiły zmiany w polskim wojsku, które wykraczały poza modernizację uzbrojenia. Po reformach sejmu w 1562 r. stałe wojsko zaciężne, zwane obroną potoczną zastąpione zostało przez wojsko kwarciane, utrzymywane z ¼ dochodów króla.
Ponadto na początku XVI stulecia wypracowano nowy szyk bojowy jazdy zwany starym urządzeniem polskim. Dwa silne hufce (czelny i walny) ustawione jeden za drugim wspomagane były na flankach przez trzy linie mniejszych hufczyków – posiłkowe, czarne i stracenia. W drugiej połowie XVI wieku włączono do szyku oddziały piechoty i artylerii.

Husaria będąca początkowo lekkozbrojną jazdą w połowie XVI wieku przejęła rolę kopijników. Uzbrojeni w kopie (tylko towarzysze), szable, napierśniki i napleczniki oraz hełmy (często kapaliny), husarze stanowili trzon polskiej armii. Od lat 30. XVII wieku liczebność husarii była stopniowo ograniczana ze względu na wysokie koszty utrzymania. Zrezygnowano z napleczników na rzecz lamparcich i tygrysich skór.  Zaczęto używać pistoletów. W latach 90. XVII wieku, pod koniec wojen z Turcją, zamiast kopii towarzysze uzbrajani byli w muszkiety.
Husaria przesądziła o spektakularnych wygranych w takich bitwach jak: bitwa pod Curtea de Arges (1600), bitwa pod Kircholmem (1605), bitwa pod Kłuszynem (1610), bitwa pod Chocimiem (1621) czy bitwa pod Wiedniem (1683). Przetrwała do połowy XVIII wieku.