Kategorie

.

Miecz rzymskiego centuriona iiiw. (agi2002.09)

1467
Dostępność:
szt.
Cena netto: 543,90 zł 669,00 zł


WYOBRAŹ SOBIE JAK TA PIĘKNA REPLIKA UDEKORUJE TWOJE WNĘTRZE.

  WYOBRAŹ SOBIE PEŁNE PODZIWU I ZAZDROŚCI MINY TWOICH ZNAJOMYCH.

  WYOBRAŹ SOBIE JAKĄ RADOŚĆ MOŻESZ SPRAWIĆ TAKIM PREZENTEM OBDAROWANEJ OSOBIE.

UWAGA - PRODUKT JEST WYKONYWANY NA SPECJALNE ZAMÓWIENIE W HISZPAŃSKIM ZAKŁADZIE  PŁATNERSKIM (TEN WYJĄTKOWY PRODUKT JEST WYTWORZONY CAŁKOWICIE RĘCZNIE Z WYSOKOWĘGLOWEJ STALI TOLEDAŃSKIEJ, KTÓRA CENIONA JEST ZA BARDZO DOBRĄ JAKOŚĆ).

(AGI2002.09)

Prezentowany model jest wierną repliką oryginału. Miecz nie jest naostrzony ani przystosowany do ostrzenia. Ostrze wykonane jest ze stali toledańskiej.

 

  Producent: HISZPAŃSKI ZAKŁAD PŁATNERSKI

 

 Materiał:

głownia wysokowęglowa stal toledańska, rękojęść z kości i drewna, pochwa z drewa obita skórą naturalną- ozdoby na pochwie mosiężne

długość 87 cm 
waga: 1,8 kg

„Centurion (łac. centurio) w antycznym Rzymie miał dwa znaczenia:

w znaczeniu wojskowym – niższy oficer, dowódca centurii, najmniejszej jednostki taktycznej legionu, inaczej – setnik, gdyż początkowo centuria liczyła 100 żołnierzy (później znacznie mniej). W czasach republiki centuriona wybierali żołnierze, a w czasach cesarstwa mianowany był przez legata. Najczęściej centurionami zostawali najbardziej doświadczeni i zasłużeni żołnierze w legionie. Centurioni również byli zhierarchizowani w zależności od tego, którą centurią w legionie dowodzili. W pierwszej kohorcie I centurią dowodził primus pilus lub primipilus, który w bitwie kierował całym manipułem. II centurią dowodził princeps, III centurią – hastatus, IV centurią – princeps posterior, V centurią – hastatus posterior. W zasadzie na centurionach podczas bitwy spoczywała główna odpowiedzialność za przebieg walki, gdyż to oni bezpośrednio realizowali zamierzenia dowództwa.

w znaczeniu cywilnym – przywódca centurii, jako jednostki podziału ludności – reprezentował on swoją centurię i zbierał jej głosy podczas głosowania na np. komicjach centurialnych”1.

 

1-Centurion (Rzym) [online]. Wikipedia : wolna encyklopedia, 2011-08-19 05:50Z [dostęp: 2011-08-26 10:01Z]. Dostępny w Internecie: http://pl.wikipedia.org/w/index.php?title=Centurion_(Rzym)&oldid=27697979