Kategorie

.

Napoleoński kordzik, daga, sztylet wykonany przez martina biennais (4113)

250
Producent: Denix
Dostępność:
szt.
Cena netto: 169,92 zł 209,00 zł

DAGA, KORDZIK, SZTYLET NAPOLEONA WYKONANY PRZEZ MARTINA BIENNAIS 1809 r.

 (4113)

Cena nie zawiera skrzyneczki. Cena za skrzynkę wynosi 40 zł. Aby ją zamówić wystarczy wysłać do nas maila w tej sprawie po dokonaniu zakupu.

Materiał:
stop cynku i aluminium,

Producent: Denix Hiszpania

długość 41cm
waga 1,2kg

Prezentowany model jest tylko wierną repliką oryginału. Sztylet nie jest naostrzony ani przystosowany do ostrzenia. Ostrze wykonane jest ze stali pokrytej chromem.Poniżej kilka danych technicznych i opis:


"Kordzik to biała, obosieczna broń paradna w postaci sztyletu. W Polsce aktualnie noszona do munduru galowego przez oficerów i chorążych marynarki wojennej i lotnictwa zawieszona na rapciach u lewego uda. Nadawany również przez PPZ "KADRA" jako Honorowy Kordzik Górniczy . Wywodzi się ze średniowiecznej broni białej, rodzaju krótkiego mieczyka, który służył do dobijania rannych na polu bitewnym — mizerykordii (łac. misereo - okazywać litość + łac. cor - serce = łac. misericordia czyli cios miłosierdzia w serce - stąd etymologia nazwy). W niektórych szkołach szermierczych, krótki mieczyk trzymany w drugiej ręce był używany podczas fechtunku"1.

"Daga, deka – sztylet o długiej (40-60 cm), zwężającej się ku sztychowi głowni. Najczęściej używana jako broń dodatkowa (w drugiej ręce) wraz z mieczem, służyła do rozdzierania kolczugi przeciwnika lub zadawania ciosów w miejsca nie osłonięte zbroją. Broni tej używano w Europie Zachodniej od wczesnego średniowiecza do XVII wieku, początkowo jako broń piechoty, później także przez jazdę. W Polsce mało popularna"2.

Jednym z najsłynniejszych rzemieślników specjalizujących się w produkcji srebrnych sztućców, był w XVIII wieku Martin Guillaume Biennais – nadworny złotnik Napoleona Bonaparte. Karierę rozpoczynał jako stolarz specjalizujący się w różnego rodzaju podróżnych necessaire, czyli zestawach toaletowych codziennego użytku. W okresie cesarstwa produkował na potrzeby dworu liczne zestawy srebrnych sztućców i przedmiotów codziennego użytku. Wykonywał biżuterię i kunsztowne puzderka do przechowywani kosztowności. Wyroby Biennais’a znajdują się w kolekcjach muzealnych na całym świecie, m.in. w Luwrze, Nowym Jorku a także wspomnianym już wcześniej Muzeum w Wilanowie.

1-Kordzik [online]. Wikipedia : wolna encyklopedia, 2008-07-30 06:56Z [dostęp: 2008-09-9 11:39Z]. Dostępny w Internecie: http://pl.wikipedia.org/w/index.php?title=Kordzik&oldid=13511393

2-Daga [online]. Wikipedia : wolna encyklopedia, 2007-12-8 16:42Z [dostęp: 2008-09-9 11:48Z]. Dostępny w Internecie: http://pl.wikipedia.org/w/index.php?title=Daga&oldid=10535938