Kategorie

.

Replika niemieckiej halabardy xi w. (637)

5256
Producent: Denix
Dostępność:
dostępny dostępny
szt.
Cena netto: 324,39 zł 399,00 zł


(637)
Materiał:stal, drewno
Producent: Denix Hiszpania
długość : 202cm Waga : ok. 1,95kg
Prezentowany model jest wierną repliką wzoru historycznego. Nie jest naostrzony. Model składa się z 2 elementów łączonych w  prosty sposób.
Po raz pierwszy halabardy pojawiły się w XIV w., mając długość zazwyczaj 1,5 metra. Klasyczna replika broni z rodzaju halabard posiadają grot - aby powstrzymywać konnego przeciwnika, hak - który mógł służyć do ściągnięcia przeciwnika z siodła, oraz toporek - który mógł przebić zbroję.
"Halabarda - dwuręczna broń drzewcowa, która zdobyła popularność między wiekiem XIV a wiekiem XV. Na 2,5-metrowym drzewcu osadzone było ostrze rozchodzące się na trzy strony: na siekierę, szpikulec sterczący pośrodku, mogący służyć zarówno do cięcia jak i kłucia, oraz na hak umożliwiający żołnierzowi zrzucenie za jego pomocą kawalerzysty z konia. Dzięki swej prostej budowie, wysokiej skuteczności i niskiemu kosztowi produkcji była bardzo popularna i szeroko dostępna. Używano jej głównie, aby pokonać pikinierów, albo rycerzy walczących mieczem, gdyż długość tej broni zapewniała halabardnikom dużą przewagę.
Halabarda była podstawową bronią wczesnej armii szwajcarskiej od XIII wieku, następnie rozprzestrzeniła się także na inne kraje, w dużym stopniu ze szwajcarskimi wojskami zaciężnymi.
Pomimo nieprzydatności bojowej, halabardy są wciąż obecne, chociaż jedynie jako broń reprezentacyjna (np. Gwardia Szwajcarska)"1.
1.Halabarda [online]. Wikipedia : wolna encyklopedia, 2008-10-23 11:01Z [dostęp: 2008-10-27 19:02Z]. Dostępny w Internecie: http://pl.wikipedia.org/w/index.php?title=Halabarda&oldid=14564102