Replika plakietki batalionowej 2nd Gurkhów The Sirmoor Rifles NKH-GA-05

  • Cena netto: 291,87 zł 359,00 zł
  • szt.
    Niedostępny
  • Paypal, Płatność gotówką przy odbiorze, Płatność przelewem, Przelewy24, Szybki przelew- przelewy 24.pl

Produkt wysyłamy w ciągu 48h.

Zamówienie realizujemy w ciągu 48 godzin.

Produkt objęty jest 2 letnią gwarancją.

Możesz zwrócić produkt w ciągu 30 dni.

Replika plakietki batalionowej 2nd Gurkhów The Sirmoor Rifles NKH-GA-05

Replika oficjalnej plakietki, którą można zobaczyć tylko w oficjalnych jednostkach oddziałów Gurkhów lub w muzeum w Wielkiej Brytanii. Nazwa batalionu: 2nd King Edward VII's Own Gurkha Rifles (The Sirmoor Rifles) (jednostka powstała w 1815 r., przeszła do armii brytyjskiej w 1948 r.). Legendarny batalion który pozostał lojalny wobec Korony Brytyjskiej podczas Indian Mutiny (powstanie rebeliantów 1857-58), Batalion dysponując 60 strzelbami odpierał na przedmieściach Delhi ciągłe ataki przez ponad 3 miesiące.

Wymiary: 18 x 15 cm
Waga: 05 kg


Poniżej kilka interesujących faktów historycznych:


"Gurkhowie wstępując na służbę wojsk kolonialnych zawierali umowy z Kompanią Wschodnioindyjską. Brali udział w następujących konfliktach: w wojnie z państwem Maratha (1817 r.), w Burthbore (obecny Bharathpur) (1826 r.), w pierwszej i drugiej wojnie z Sikhami w 1846 i 1848 r. W czasie powstania sipajów w 1857 r. Gurkhowie walczyli po stronie brytyjskiej i stali się integralną częścią armii brytyjsko-indyjskiej. Strzelcy Sirmoor - jedna z formacji gurkhijskich bronili siedziby wojsk brytyjskich w Delhi (tzw. Hindu Rao's house) przez ponad trzy miesiące, tracąc w czasie trwania tych walk 327 z 490 ludzi. Dwanaście nepalskich regimentów brało także udział w odsieczy Lucknow pod dowództwem Shri Teen - maharadży Maharany - Jung Bahadura.
Od stłumienia buntu sipajów do początku I wojny światowej regimenty gurkhijskie służyły m.in. w Birmie, Afganistanie na pograniczu obecnego Pakistanu, na Malcie ( w czasie wojny rosyjsko-tureckiej (1877-78), na Cyprze, na Malajach, w Chinach - podczas powstania bokserów (1900 r.) i w Tybecie - podczas ekspedycji Youngsbanda (1903 r.).

Około 100 tysięcy Gurkhów walczyło w czasie I wojny światowej. Brali oni udział m.in. w bitwach pod Loos, Givenchy, Neuve Chapelle i Ypres; znaleźli się także w Mezopotamii, Iranie, Palestynie gdzie walczyli z Turkami, brali także udział w bitwie pod Gallipoli. Mały oddział służył także z Lawrence’em w Arabii.

W czasie bitwy pod Loos Gurkhowie walczyli do ostatniego żołnierza i według słów dowódcy korpusu indyjskiego „znaleźli się w Walhalli”. Pod Gallipoli także odznaczyli się wielkim męstwem. Pod Sari Bair jako jedyni w całej kampanii osiągnęli i utrzymali szczyty, które umożliwiały panowanie nad cieśninami - będącymi głównym celem. Drugi batalion z 3 pułku strzelców brał udział w zdobyciu Bagdadu.

W latach międzywojennych Gurkhowie walczyli w trzeciej wojnie afgańskiej w 1919 r. i uczestniczyli w licznych starciach na pograniczu pakistańskim, głównie w Waziristanie.

W czasie II wojny światowej, król Nepalu zezwolił Brytyjczykom na sformowanie dodatkowych 20 batalionów gurkhijskich (co łącznie dawało 40 batalionów nepalskich w służbie Korony angielskiej) i możliwość odbywania przez nich służby gdziekolwiek na świecie. Oprócz utrzymywania porządku w Indiach Gurkhowie znaleźli się także w Syrii, północnej Afryce, Włoszech, Grecji, brali także udział w obronie Singapuru i w walce o Birmę. 4 batalion z 10 regimentu gurkhijskiego był trzonem tzw. oddziałów chinditów, gdzie walczył m.in. w bitwie pod Imphalem.
Rangi oficerskie Gurkhów i odpowiadające im stopnie brytyjskie

Subedar Major/ Major
Subedar/ kapitan
Jemadar (obecnie Naib Subedar)/ Porucznik
Company Havildar Major/ Sierżant-Major
Company Quartermaster Havildar/ Sierżant-Kwatermistrz
Havildar/ Sierżant
Naik/ Kapral
Lance Naik/ Kapral-Lansjer
Strzelec / Szeregowy
Jednostki armii brytyjskiej złożone z Gurkhów[edytuj]
Cztery regimenty gurkhijskie dołączyły do armii brytyjskiej 1 stycznia 1948 r.:

2nd King Edward VII's Own Gurkha Rifles (The Sirmoor Rifles)
6th Queen Elizabeth's Own Gurkha Rifles
7th Duke of Edinburgh's Own Gurkha Rifles
10th Princess Mary's Own Gurkha Rifles
Z jednostek tych sformowano tzw. „Brygadę Gurkhów”, która początkowo stacjonowała na Malajach. Część z nich tworzyła odrębne formacje - inżynierskie, transportowe, żandarmerii wojskowej. Pełnili tam głównie obowiązki przy konwojowaniu i niszczeniu oddziałów partyzanckich.

Następnie część oddziałów brała udział w tłumieniu zamieszek w Brunei. Po zakończeniu konfliktu Gurkhowie zostali przerzuceni do Hongkongu, gdzie zapewniali bezpieczeństwo podczas chińskiej rewolucji kulturalnej. Ostatecznie ich liczbę zmniejszono do 8 tys. Część oddziałów stacjonowała wówczas oprócz Hongkongu również w Brunei i w Wielkiej Brytanii.

W 1974 r. po tureckiej inwazji na Cypr 10 regiment gurkhijski bronił brytyjskiej bazy na tej wyspie w Dhekelia, później jednostka ta pozostała tam w celu utrzymania pokoju i powstrzymywania Turków i Greków przed walką.

1 lipca 1997 r. po przejęciu przez Chiny Hongkongu ich liczbę zmniejszono do 3,4 tys. a centrum szkolenia przeniesiono do Anglii. Gurkhowie brali udział w wojnie o Falklandy-Malwiny w 1982 r. oraz na Bałkanach i we Wschodnim Timorze.

Regimenty gurkhijskie są tradycyjnie obsadzane brytyjską kadrą oficerską. Co trzy lata Gurkhowie udają się na jeden pięciomiesięczny pobyt do Nepalu.
Gurkhowie indyjscy
Po uzyskaniu przez Indie niepodległości (1947 r.) w armii indyjskiej znalazły się następujące jednostki:

1st King George V's Own Gurkha Rifles (The Malaun Regiment)
3rd Queen Alexandra's Own Gurkha Rifles
4th Prince of Wales's Own Gurkha Rifles
5th Royal Gurkha Rifles (Frontier Force)
8th Gurkha Rifles
9th Gurkha Rifles
Nazwę tych oddziałów odtąd zmieniono na Gorkha. Dodatkowo utworzono nieistniejący wcześniej regiment 11. Po tym jak w 1950 r. Indie stały się republiką wszystkie królewskie tytuły zostały odrzucone.

1 batalion z 11 regimentu walczył w czasie starć pakistańsko-indyjskich w 1999 r. W 1999 r. regimenty 5 i 8 zostały wysłane w misji pokojowej ONZ do Sierra Leone (UNAMSIL), w celu zabezpieczenia złóż diamentowych przed Zjednoczonym Frontem Rewolucyjnym.

Kontyngent singapurski
Kontyngent Gurkhijski (GC - Gurkha Contingent), wchodzący w skład policji singapurskiej został sformowany 9 kwietnia 1949 r. z wybranych byłych żołnierzy brytyjskich. Jednostkę tę powołano w celu zastąpienia rozformowanych wcześniej oddziałów sikhijskich.

GC pełni głównie rolę dobrze uzbrojonych i wyszkolonych sił bezpieczeństwa, które są używane do tłumienia ewentualnych zamieszek i niepokojów społecznych. Jednostka ta cieszy się dużą sympatią społeczeństwa ze względu na swój profesjonalizm i bitność. Od zamachów 11 września członkowie GC strzegą kluczowych punktów miasta oraz patrolują ulice, wcześniej oddziały te rzadko były widywane publicznie".
Gurkhowie [online]. Wikipedia : wolna encyklopedia, 2017-04-14 23:48Z [dostęp: 2017-11-08 20:28Z]. Dostępny w Internecie: //pl.wikipedia.org/w/index.php?title=Gurkhowie&oldid=49071714