Kategorie

.

Szabla husarska bez pochwy z paluchem grawerowana około 1750

2635
Producent: Płatnerze
Dostępność:
dostępny dostępny
szt.
Cena netto: 325,20 zł 400,00 zł

Szabla husarska

Husaria będąca początkowo lekkozbrojną jazdą w połowie XVI wieku przejęła rolę kopijników. Uzbrojeni w kopie (tylko towarzysze), szable, napierśniki i napleczniki oraz hełmy (często kapaliny), husarze stanowili trzon polskiej armii. Od lat 30. XVII wieku liczebność husarii była stopniowo ograniczana ze względu na wysokie koszty utrzymania. Zrezygnowano z napleczników na rzecz lamparcich i tygrysich skór.  Zaczęto używać pistoletów. W latach 90. XVII wieku, pod koniec wojen z Turcją, zamiast kopii towarzysze uzbrajani byli w muszkiety.
Husaria przesądziła o spektakularnych wygranych w takich bitwach jak: bitwa pod Curtea de Arges (1600), bitwa pod Kircholmem (1605), bitwa pod Kłuszynem (1610), bitwa pod Chocimiem (1621) czy bitwa pod Wiedniem (1683). Przetrwała do połowy XVIII wieku.

Dane techniczne:

Wymiary:

 

Długość szabli bez pochwy: ok 90 cm

Długość klingi: ok 78 cm

Grubość ostrza przy rękojeści: ok 4 mm
Szerokość ostrza przy rękojeści: ok 3,6 cmWaga bez pochwy: ok 1,2 kg   

 


Ostrze wymaga konserwacji.

 

Replika ta posiada zaczerpnięty z szabli zachodnich paluch pozwalający na lepszą kontrolę nad szablą. Zarówno paluch jak i kaptur zdobione są ornamentyką rytą. Rękojeść zamknięta, z trzonem pokrytym czarną skórą w obudowie mosiężnej.
Głownia zakrzywiona kołowo, z wyraźnym piórem, zdobiona napisem „HUSSARIA” i wizerunkiem tej polskiej elitarnej jazdy.
Do rękojeści przymocowano gustowny temblak.