Kategorie

.

Szabla polska oficerska gen. sikorskiego wz 1920 z pochwą na tablo replika broni

1838
Producent: Płatnerze
Dostępność:
szt.
Cena netto: 487,80 zł 600,00 złSZABLA POLSKA OFICERSKA GEN. SIKORSKIEGO WZ 1920 Z POCHWĄ NA TABLO replika broni


Producent: PŁATNERZE

Prezentowany okaz to szabla oficerska gen. Sikorskiego. Był to typ szabli tzw. upominkowej wręczanej szczególnie zasłużonym oficerom polskiej armii . Generał Władysław Sikorski dostał ją w 1920 roku na swoje imieniny od podkomendnych – 22-gu Pułku Piechoty. Wyrobiona została specjalnie na tą okazję przez zakład płatnerski G. Borowskiego w Warszawie. Szable z tego zakładu słynęły odlewanymi z mosiądzu rękojeściami (w postaci jednej formy).  Obecnie znajduje się na wystawie w Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie. Szabla ta jest prawdziwym unikatem.

Dane techniczne:

Długość: 93 cm
Waga: 1,6 kg

Głownia tej repliki jest płaska ze słabo wyodrębnionym piórem. Jedna strona ostrza oryginalnie zdobiona ornamentem – orłem z godła polski i tarczą herbową pod hełmem oraz inskrypcją „ZA HONOR OJCZYZNY”. Drugą stronę ostrza pozostawiono gładką, bez zdobień.
Rękojeść w postaci jednolitego, mosiężnego odlewu jest całkowicie zamknięta. Forma rękojeści nawiązuje do rękojeści karabelowej. Jelec tzw. krzyżowo-kabłąkowy. Trzon rękojeści w formie popiersia orła z koroną jako nakrętką na głowicy mocującą ostrze do rękojeści.

Pochwa zrobiona została z chromowanej stali. Posiada dwie ryfki, a między nimi widnieje stylowy monogram „WS”. Kołnierz szyjki zamocowano na wcisk. Ostroga pochwy charakterystyczna dla pochew szabel wzór 1921/22. Stosunkowo duża ostroga.

Zarówno szabla jak i pochwa są dokładnymi replikami oryginałów.

Zestaw zawiera drewniane tablo.

Długość tabla: 110 cm
Wysokość tabla: 30 cm
Waga tabla: 2,6 kg