Kategorie

.

Szabla polska oficerska gen. w.sikorskiego z 1920r. bez pochwy na tablo

1836
Producent: Płatnerze
Dostępność:
dostępny dostępny
szt.
Cena netto: 333,33 zł 410,00 złSZABLA POLSKA OFICERSKA GEN. W.SIKORSKIEGO Z 1920R. BEZ POCHWY  NA TABLO
Producent: PŁATNERZE


Szabla ta jest idealną repliką szabli upominkowej gen. Sikorskiego. Generał Sikorski dostał ją w 1920 roku z okazji imienin od swoich podopiecznych – 22-go Pułku Piechoty. Oryginalność i unikatowość tej szabli wiąże się z tym, że wykonana została specjalnie na tą uroczystość przez warszawską firmę G. Borowskiego. Szable z tego zakładu charakteryzowały się rękojeścią odlewaną z mosiądzu w postaci jednej formy. Współcześnie oryginał znajduje się w Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie.

Dane techniczne:

Długość szabli: ok 92,5 cm


Grubość ostrza przy rękojeści: ok 4 mm
Szerokość ostrza przy rękojeści: ok 3,3 cm


Waga: ok 1,05 kg

Rękojeść tej upominkowej szabli jest całkowicie zamknięta. Odlana została w postaci jednolitej formy z mosiądzu. Jelec ozdobiony został ornamentem kwiatowym. Posiada on piękną, oryginalną formę. Głowica rękojeści w kształcie popiersia (głowa i szyja) orła w koronie będącej nakrętką mocująca trzpień głowni. Do rękojeści dołączony jest ozdobny frędzel.
Szabla ta posiada płaskie ostrze, z bruzdą od nasady do dwóch trzecich swej długości. Pióro jednosieczne, słabo zaznaczone. Na ostrzu wygrawerowany orzeł z polskiego godła. Poniżej orła wyryty jest napis „ZA HONOR OJCZYZNY”.  Druga strona ostrza gładka, nadaje sie do grawerunku.

W zestawie z szablą znajduje sie drewniane tablo na broń.

Długość tabla: 110 cm
Wysokość tabla: 20 cm
Waga tabla: 1,9 kg