Kategorie

.

Wspaniały rzymski rydwan dwukonny (wu72011a4)

847
Producent: Veronese
Dostępność:
dostępny dostępny
szt.
Cena netto: 162,60 zł 200,00 zł

 


Marka: Veronese
(WU72011A4)


Materiał: mieszanka żywic pokryta brązem

Produkt posiada sygnaturę Veronese. Produkt został pomalowany ręcznie przez artystę, dzięki czemu jest unikatowy i niepowtarzalny.

Ten wspaniały przedmiot może stanowić wyjątkowy prezent dla twoich bliskich, lub unikatową ozdobę każdego wnętrza nadając mu prawdziwie historyczny charakter.

Wymiary: 25,5 cm x 9 cm x 16 cm

waga: 1,17 kg

Poniżej kilka interesujących danych:
"Rydwan - pojazd konny, najczęściej dwukołowy zaprzężony w dwa lub cztery konie, zwykle z tyłu otwarty, znany od około XXVIII w. p.n.e. na całym Bliskim Wschodzie, i w Egipcie od około XVIII w. p.n.e. oraz w starożytnej Grecji od XII wieku p.n.e. (o czym wspomina Homer), później także w Rzymie. Mógł być zaprzężony w dwa konie - wtedy zwał się bigą, lub w cztery i wtedy nazywał się kwadrygą. Jechały nim zazwyczaj stojąc dwie osoby.

Rydwanu używano w różnych celach. Załogę rydwanu mogło tworzyć od dwóch do czterech osób. Jeśli załogę rydwanu tworzyły dwie osoby był to tylko woźnica i łucznik. W załodze czterosobwej dochodził włócznik i miecznik. Niektórzy zeskakiwali z wozu i walczyli dalej pieszo. Na Bliskim Wschodzie rydwany pojawiają się na polach bitew jeszcze w IV w. p.n.e. W Europie tradycja walki z rydwanu przetrwała najdłużej na Wyspach Brytyjskich, bo do I w n.e. Na początku swego istnienia rydwan służył także do polowań. W Grecji i Rzymie służył głównie do wyścigów w czasie igrzysk olimpijskich, zaś w cyrkach – także w celach kultowych i reprezentacyjnych.

Rydwan był atrybutem bogów i bogiń:

Afrodyta - miała rydwan zaprzężony w gołębie;
Demeter - miała rydwan zaprzężony w skrzydlate smoki;
Hera - miała rydwan zaprzężony w pawie;
Kybele - miała rydwan zaprzężony w lwy;
Dionizos - miał rydwan zaprzężony w pantery;
Helios - miał rydwan zaprzężony w 7 koni;
Pluton - miał rydwan zaprzężony w kare konie;
Posejdon - miał rydwan zaprzężony w trytony.
Specjalnymi typami rydwanu były currus w starożytnym Rzymie i carroccio w średniowiecznych republikach włoskich, gdzie służył za punkt dowodzenia, ołtarz i miejsce ekspozycji sztandaru państwa-miasta:1.

1-Rydwan [online]. Wikipedia : wolna encyklopedia, 2010-05-18 11:00Z [dostęp: 2010-06-16 06:08Z]. Dostępny w Internecie: http://pl.wikipedia.org/w/index.php?title=Rydwan&oldid=21698608