Szabla szlachecka

Szabla szlachecka

Polecamy Szablę Szlachecką Ordynkę z XVII wieku. To wierna replika oryginału, ręcznie wykonana przez doświadczonych płatnerzy hiszpańskich. Zachowanie każdego szczegółu i detalu czyni ją wyjątkową i piękną. Godna uwagi jest również Szabla Szlachecka Karabela z XVII wieku. To replika, której rękojeść zdobiona jest wizerunkiem Matki Boskiej oraz Orła Polskiego.

Każda szabla szlachecka, której dokładnie wykonaną replikę znajdziecie Państwo w naszym asortymencie, ma swoją własną historię i charakterystykę. Ordynka to szabla wywodząca się z kultury tatarskiej, stosowana prawdopodobnie również przez inne koczownicze ludy azjatyckie. W Rzeczypospolitej stała się popularna w XVII-XVIII wieku. Często nosiła zdobienia z jaszczurzej skóry oraz srebra, ale nie nazbyt obfite. Charakteryzowała się cięższą głownią o niewielkiej krzywiźnie ostrza, masywnym jelcem i wygiętą rękojeścią. Stanowiła część uzbrojenia jazdy konnej.

Karabela była lekką i często ozdobną szablą wywodzącą się z Turcji, zaadaptowaną przez szlachtę polską. Charakteryzowała się otwartym jelcem i rękojeścią w kształcie głowy orła. Stanowiła symbol sarmatyzmu, jej posiadanie utożsamiano z przynależnością do szlacheckiego stanu. Często wzbogacano karabele o zdobienia z metali i kamieni szlachetnych oraz sentencjami grawerowanymi na głowni. W walce stosowano je głównie do cięć przeciąganych i łukowych.